IOWA TRAIL RUN SERIES - Sugar Bottom Edition
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: 10K OVERALL AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 325 Erik Bandy 30 Coralville IA 37:54
2 60 Charles Steele 34 Urbandale IA 45:20
3 50 Forrest Parsons 31 Des Moines IO 45:38
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: 10K OVERALL AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 389 Jessica Lehnhard 25 Coralville IA 53:08
2 387 Kirsten Leff 42 Coralville IA 54:55
3 44 Aryn McLaren 39 Grimes IA 57:20
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 354 Natalie Even 17 Denver IO 1:06:56
2 418 Tiffany Schindler 17 Denver IO 1:07:16
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 441 Matthew Dickinson 20 Pella IA 1:17:41
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 328 Andrea Bayless 26 Iowa Falls IA 58:36
2 400 Ashley Miles 26 Des Moines IA 59:29
3 404 Megan Nieland 25 Iowa City IA 1:00:06
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 10 Chris Cuellar 29 Bondurant IA 46:39
2 402 Kyle Mueller 27 Des Moines IO 47:13
3 8 Michael Boyle 27 Johnston IA 47:55
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 462 Amanda Vandevoorde 31 1:09:14
2 53 Lisa Pitchford 33 Huxley IA 1:14:51
3 440 Michelle Dickinson C 30 Pell IA 1:18:20
NUMBER OF FINISHERS: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 401 Austin Mouw 31 Hiawatha IO 47:58
2 67 Dylan White 33 Slater IA 48:03
3 374 Zach Hill 33 Iowa City IA 51:51
NUMBER OF FINISHERS: 11
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 362 Gina Gear 38 Urbandale IO 1:02:17
2 411 Anne Rierson 36 Ceda Rapids IO 1:03:42
3 377 Tiffany Hurlbut 37 Columbus Junction IO 1:17:18
NUMBER OF FINISHERS: 4
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 403 Ryan Nevin 37 Waterloo IO 48:24
2 68 Nick Woodward 36 Des Moines IA 53:11
3 412 Jeff Rierson 36 Ceda Rapids IO 56:47
NUMBER OF FINISHERS: 7
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 31 Cathy Isley 44 Mediapolis IO 1:01:38
2 35 Tara Just 44 Ankeny IA 1:09:29
3 420 Mandy Shakespeare 40 Center Point IO 1:22:18
NUMBER OF FINISHERS: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 455 Keith Luegering 44 49:53
2 421 Christopher Shakespe 42 Center Point IO 51:20
3 338 John Burkle 44 Iowa City IA 58:05
NUMBER OF FINISHERS: 7
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 16 Melissa Duffy 45 Indianola IA 1:12:32
2 348 Brenda Deal 48 Algona IA 1:13:51
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 460 Bonnie Skjordal 51 1:25:57
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 429 John Stonebarger 54 Iowa City IA 49:57
2 350 Steve Dodge 51 Iowa City IA 50:18
3 416 Philip Roudabush 54 North Liberty IA 56:56
NUMBER OF FINISHERS: 4
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 17 Jim Dwyer 58 Marion IO 1:02:24
2 63 Alex Taylor 57 Coralville IO 1:12:58
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 66 Natalie Welter 60 Story City IA 1:25:58
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 383 Larry Krain 63 North Liberty IA 58:44
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 65+ AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 65+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0